Ohmite TAH20P7R50JE
TAH20P7R50JE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P7R50JE
Brief Description
RES 7.5 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P7R50JE.pdf
Availability of TAH20P7R50JE
QUANTITY
TAH20P7R50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P7R50JE
Internal Part NumberEIS-TAH20P7R50JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTAH20 "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P7R50JE
Related LinksTAH20P, TAH20P7R50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P7R50JE Details Description
Related parts for TAH20P7R50JE
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 350MHZ 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A MICROSMP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf