Ohmite TAH20PR240JE
TAH20PR240JE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20PR240JE
Brief Description
RES 0.24 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20PR240JE.pdf
Availability of TAH20PR240JE
QUANTITY
TAH20PR240JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20PR240JE
Internal Part NumberEIS-TAH20PR240JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20PR240JE
Related LinksTAH20P, TAH20PR240JE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20PR240JE Details Description
Related parts for TAH20PR240JE
EVAL MOD FOR TPS40090 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RAIL PANEL MT SQ HOLE 78.75" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIG WATTMETER 20A TRUE RMS 2600W datasheet.pdf