AVX Corporation TAJA104K035RNJ
TAJA104K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104K035RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA104K035RNJ.pdf
Availability of TAJA104K035RNJ
QUANTITY
TAJA104K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA104K035RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104K035RNJ
Related LinksTAJA104, TAJA104K035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104K035RNJ Details Description
Related parts for TAJA104K035RNJ
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 1000' datasheet.pdf