AVX Corporation TAJA104K035RNJ
TAJA104K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104K035RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA104K035RNJ.pdf
Availability of TAJA104K035RNJ
QUANTITY
TAJA104K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA104K035RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104K035RNJ
Related LinksTAJA104, TAJA104K035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104K035RNJ Details Description
Related parts for TAJA104K035RNJ
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SWITCH HI-LO PLATE .025" datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 320X320X5MM datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CABLE 3 POS FEMALE-WIRE 5M datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
GT 12C 12#12 SKT RECP WALL datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 8-Channel, 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf