AVX Corporation TAJA104M050R
TAJA104M050R picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104M050R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA104M050R.pdf
Availability of TAJA104M050R
QUANTITY
TAJA104M050R Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104M050R
Internal Part NumberEIS-TAJA104M050R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104M050R
Related LinksTAJA10, TAJA104M050R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104M050R Details Description
Related parts for TAJA104M050R
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.13A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/18/90F SN OR datasheet.pdf
PAC-CJ1W-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf