AVX Corporation TAJA104M050SNJ
TAJA104M050SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104M050SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA104M050SNJ.pdf
Availability of TAJA104M050SNJ
QUANTITY
TAJA104M050SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104M050SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA104M050SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104M050SNJ
Related LinksTAJA104, TAJA104M050SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104M050SNJ Details Description
Related parts for TAJA104M050SNJ
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY F STR 2.1MM 3' 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MICRO 100C P 24" RBW FLOAT NI datasheet.pdf