AVX Corporation TAJA105K016A
TAJA105K016A picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105K016A
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA105K016A.pdf
Availability of TAJA105K016A
QUANTITY
TAJA105K016A Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105K016A
Internal Part NumberEIS-TAJA105K016A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105K016A
Related LinksTAJA10, TAJA105K016A Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105K016A Details Description
Related parts for TAJA105K016A
CONN PIN 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 43.47VC SMT datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
DSUB DM POWER 3W3 PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 250VAC 65VDC datasheet.pdf