AVX Corporation TAJA105K016A
TAJA105K016A picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105K016A
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA105K016A.pdf
Availability of TAJA105K016A
QUANTITY
TAJA105K016A Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105K016A
Internal Part NumberEIS-TAJA105K016A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105K016A
Related LinksTAJA10, TAJA105K016A Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105K016A Details Description
Related parts for TAJA105K016A
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 50V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WATERTIGHT END PANELS 2/PACK datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1600V 200A TO-93 datasheet.pdf