AVX Corporation TAJA105K020RNJ
TAJA105K020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105K020RNJ
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA105K020RNJ.pdf
Availability of TAJA105K020RNJ
QUANTITY
TAJA105K020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105K020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA105K020RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105K020RNJ
Related LinksTAJA105, TAJA105K020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105K020RNJ Details Description
Related parts for TAJA105K020RNJ
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TWEEZER FLAT MICRO 8 4.72" datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 53MM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
EH TOGG SWTCH LOCK D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf