AVX Corporation TAJA105M050R
TAJA105M050R picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105M050R
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA105M050R.pdf
Availability of TAJA105M050R
QUANTITY
TAJA105M050R Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105M050R
Internal Part NumberEIS-TAJA105M050R
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105M050R
Related LinksTAJA10, TAJA105M050R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105M050R Details Description
Related parts for TAJA105M050R
JUMPER-H1502TR/A2015G/H1502TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf