AVX Corporation TAJA106K016RNJ
TAJA106K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA106K016RNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA106K016RNJ.pdf
Availability of TAJA106K016RNJ
QUANTITY
TAJA106K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA106K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA106K016RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA106K016RNJ
Related LinksTAJA106, TAJA106K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA106K016RNJ Details Description
Related parts for TAJA106K016RNJ
DIODE SCHOTTKY 40V 6A TO220AC datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf