AVX Corporation TAJA225K010H
TAJA225K010H picture photo
Mfg. Part Number
TAJA225K010H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA225K010H.pdf
Availability of TAJA225K010H
QUANTITY
TAJA225K010H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA225K010H
Internal Part NumberEIS-TAJA225K010H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA225K010H
Related LinksTAJA22, TAJA225K010H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA225K010H Details Description
Related parts for TAJA225K010H
KIT DEVELOPMENT EP9301 ARM9 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 28BIT 160-TFBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf