AVX Corporation TAJA684M020RNJ
TAJA684M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA684M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA684M020RNJ.pdf
Availability of TAJA684M020RNJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAJA684M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA684M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA684M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA684M020RNJ
Related LinksTAJA684, TAJA684M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA684M020RNJ Details Description
Related parts for TAJA684M020RNJ
CONN PLUG CHAMP 50POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 180POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 TNCM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT R/A PCB datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf