AVX Corporation TAJA685K016RNJ
TAJA685K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA685K016RNJ
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA685K016RNJ.pdf
Availability of TAJA685K016RNJ
QUANTITY
TAJA685K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA685K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA685K016RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA685K016RNJ
Related LinksTAJA685, TAJA685K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA685K016RNJ Details Description
Related parts for TAJA685K016RNJ
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf