AVX Corporation TAJB155K050RNJ
TAJB155K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB155K050RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB155K050RNJ.pdf
Availability of TAJB155K050RNJ
QUANTITY
TAJB155K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB155K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB155K050RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB155K050RNJ
Related LinksTAJB155, TAJB155K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB155K050RNJ Details Description
Related parts for TAJB155K050RNJ
DBL BANANA/MINIGRAB RG58C/U 36" datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf