AVX Corporation TAJB474M050H
TAJB474M050H picture photo
Mfg. Part Number
TAJB474M050H
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1210
Datasheet Download
TAJB474M050H.pdf
Availability of TAJB474M050H
QUANTITY
TAJB474M050H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB474M050H
Internal Part NumberEIS-TAJB474M050H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)