AVX Corporation TAJB476K006Y
TAJB476K006Y picture photo
Mfg. Part Number
TAJB476K006Y
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB476K006Y.pdf
Availability of TAJB476K006Y
QUANTITY
TAJB476K006Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB476K006Y
Internal Part NumberEIS-TAJB476K006Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB476K006Y
Related LinksTAJB47, TAJB476K006Y Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB476K006Y Details Description
Related parts for TAJB476K006Y
CONN HEADER 10POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
HOOK MICRO LEAD 18" 22AWG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf