AVX Corporation TAJC107K010H
TAJC107K010H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107K010H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC107K010H.pdf
Availability of TAJC107K010H
QUANTITY
TAJC107K010H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107K010H
Internal Part NumberEIS-TAJC107K010H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC107K010H
Related LinksTAJC10, TAJC107K010H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC107K010H Details Description
Related parts for TAJC107K010H
DIODE SCHOTTKY 45V 75A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
THERMAL GREASE 1KG TGREASE 2500 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
3D CAM BASE PLATE SHRT-DIST datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO214AC datasheet.pdf