AVX Corporation TAJC107K010RNJ
TAJC107K010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107K010RNJ
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC107K010RNJ.pdf
Availability of TAJC107K010RNJ
QUANTITY
TAJC107K010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107K010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC107K010RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC107K010RNJ
Related LinksTAJC107, TAJC107K010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC107K010RNJ Details Description
Related parts for TAJC107K010RNJ
TRANSFORMER PULSE 492UH .8DCR datasheet.pdf
TVS DIODE 284VWM 504VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TNC R/A PC JACK datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
WS10 FRENCH FRONT PANEL OVERLAY datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0062MHZ CMOS SMD datasheet.pdf