AVX Corporation TAJC107K010RNJ
TAJC107K010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107K010RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC107K010RNJ.pdf
Availability of TAJC107K010RNJ
QUANTITY
TAJC107K010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107K010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC107K010RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC107K010RNJ
Related LinksTAJC107, TAJC107K010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC107K010RNJ Details Description
Related parts for TAJC107K010RNJ
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM START FOR LH7A404 datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 1V 10A datasheet.pdf
FIXED IND 2MH 69MA 29 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 280MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf