AVX Corporation TAJC107M006YNJ
TAJC107M006YNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107M006YNJ
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC107M006YNJ.pdf
Availability of TAJC107M006YNJ
QUANTITY
TAJC107M006YNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107M006YNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC107M006YNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC107M006YNJ
Related LinksTAJC107, TAJC107M006YNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC107M006YNJ Details Description
Related parts for TAJC107M006YNJ
CONN RECEPT RTANG 6 POS DIN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 10POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
8301-15 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf