AVX Corporation TAJC107M016RNJ
TAJC107M016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC107M016RNJ
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC107M016RNJ.pdf
Availability of TAJC107M016RNJ
QUANTITY
TAJC107M016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC107M016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC107M016RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)