AVX Corporation TAJC474K050RNJ
TAJC474K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC474K050RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC474K050RNJ.pdf
Availability of TAJC474K050RNJ
QUANTITY
TAJC474K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC474K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC474K050RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC474K050RNJ
Related LinksTAJC474, TAJC474K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC474K050RNJ Details Description
Related parts for TAJC474K050RNJ
JACK TEST HORIZ LOW PRO BLK GOLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 4.5" datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 300MA AC/DC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/270 SN OR BX datasheet.pdf
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 10MA FSC datasheet.pdf