AVX Corporation TAJC474M050RNJ
TAJC474M050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC474M050RNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC474M050RNJ.pdf
Availability of TAJC474M050RNJ
QUANTITY
TAJC474M050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC474M050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC474M050RNJ
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC474M050RNJ
Related LinksTAJC474, TAJC474M050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC474M050RNJ Details Description
Related parts for TAJC474M050RNJ
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 26 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
ACCY MOBILE LOAD COIL C34 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf