AVX Corporation TAJC475K020H
TAJC475K020H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC475K020H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC475K020H.pdf
Availability of TAJC475K020H
QUANTITY
TAJC475K020H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC475K020H
Internal Part NumberEIS-TAJC475K020H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC475K020H
Related LinksTAJC47, TAJC475K020H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC475K020H Details Description
Related parts for TAJC475K020H
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123FL datasheet.pdf
VARISTOR 50V 1KA ENCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 9POS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf