AVX Corporation TAJC476K010SNJ
TAJC476K010SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC476K010SNJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC476K010SNJ.pdf
Availability of TAJC476K010SNJ
QUANTITY
TAJC476K010SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC476K010SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC476K010SNJ
Standard Package1
SeriesTAJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC476K010SNJ
Related LinksTAJC476, TAJC476K010SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC476K010SNJ Details Description
Related parts for TAJC476K010SNJ
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS VERT DUAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 189K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 225.6 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf