AVX Corporation TAJC685K020RNJ
TAJC685K020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC685K020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC685K020RNJ.pdf
Availability of TAJC685K020RNJ
QUANTITY
TAJC685K020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC685K020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC685K020RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC685K020RNJ
Related LinksTAJC685, TAJC685K020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC685K020RNJ Details Description
Related parts for TAJC685K020RNJ
IC OCTAL FET BUS SW 20-TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf