AVX Corporation TAJC685K035RNJ
TAJC685K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC685K035RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC685K035RNJ.pdf
Availability of TAJC685K035RNJ
QUANTITY
TAJC685K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC685K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC685K035RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC685K035RNJ
Related LinksTAJC685, TAJC685K035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC685K035RNJ Details Description
Related parts for TAJC685K035RNJ
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PLIERS, CUTTER BELT SET 3PC datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD COUPLING BOTTOM PG16 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
IND PMI NEON GREEN 125V 6" WIRE datasheet.pdf