AVX Corporation TAJC685M020SNJ
TAJC685M020SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC685M020SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC685M020SNJ.pdf
Availability of TAJC685M020SNJ
QUANTITY
TAJC685M020SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC685M020SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC685M020SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC685M020SNJ
Related LinksTAJC685, TAJC685M020SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC685M020SNJ Details Description
Related parts for TAJC685M020SNJ
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
KIT MASTER DEVELP 916MHZ SCS SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR ALERT 10DFN datasheet.pdf
2 CKT PLUG HOUSING BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX USB 3.0 20TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
PUSH MOUNT ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM datasheet.pdf