AVX Corporation TAJD106K035HNJ
TAJD106K035HNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD106K035HNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD106K035HNJ.pdf
Availability of TAJD106K035HNJ
QUANTITY
TAJD106K035HNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD106K035HNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD106K035HNJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD106K035HNJ
Related LinksTAJD106, TAJD106K035HNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD106K035HNJ Details Description
Related parts for TAJD106K035HNJ
IC MCU 8BIT 4KB OTP 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MIC-MK2 DBL LOCK PLATE 13POS. datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf