AVX Corporation TAJD158M002RNJ
TAJD158M002RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD158M002RNJ
Brief Description
CAP TANT 1500UF 2.5V 20% 2917
Datasheet Download
TAJD158M002RNJ.pdf
Availability of TAJD158M002RNJ
QUANTITY
TAJD158M002RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD158M002RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD158M002RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD158M002RNJ
Related LinksTAJD158, TAJD158M002RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD158M002RNJ Details Description
Related parts for TAJD158M002RNJ
FIXED IND 15UH 880MA 110 MOHM datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
TAPE DBL COATED 9088FL 19MMX50M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 1080LM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf