AVX Corporation TAJD225K050SNJ
TAJD225K050SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD225K050SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD225K050SNJ.pdf
Availability of TAJD225K050SNJ
QUANTITY
TAJD225K050SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD225K050SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD225K050SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD225K050SNJ
Related LinksTAJD225, TAJD225K050SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD225K050SNJ Details Description
Related parts for TAJD225K050SNJ
24 CONTACTS,RECEPT,CHAMP,EDGE,MT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf