AVX Corporation TAJD226K020Y
TAJD226K020Y picture photo
Mfg. Part Number
TAJD226K020Y
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD226K020Y.pdf
Availability of TAJD226K020Y
QUANTITY
TAJD226K020Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD226K020Y
Internal Part NumberEIS-TAJD226K020Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD226K020Y
Related LinksTAJD22, TAJD226K020Y Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD226K020Y Details Description
Related parts for TAJD226K020Y
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A TO-92L datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 12BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MOD 2-HEAD 24VDC datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf