AVX Corporation TAJE477M010H
TAJE477M010H picture photo
Mfg. Part Number
TAJE477M010H
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TAJE477M010H.pdf
Availability of TAJE477M010H
QUANTITY
TAJE477M010H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJE477M010H
Internal Part NumberEIS-TAJE477M010H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJE477M010H
Related LinksTAJE47, TAJE477M010H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJE477M010H Details Description
Related parts for TAJE477M010H
SENSOR CURRENT HALL 15A DC datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf