AVX Corporation TAJP225K020RNJ
TAJP225K020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJP225K020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 0805
Datasheet Download
TAJP225K020RNJ.pdf
Availability of TAJP225K020RNJ
QUANTITY
TAJP225K020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJP225K020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJP225K020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJP225K020RNJ
Related LinksTAJP225, TAJP225K020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJP225K020RNJ Details Description
Related parts for TAJP225K020RNJ
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 324BGA datasheet.pdf
IC CLK GEN VDP MULT PIXEL TSOT-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16SOIC datasheet.pdf
RAIL ASSEMBLY FOR OC3 BOARD datasheet.pdf
RES 15.81K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 20AWG 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
FEMALE CONNECTOR datasheet.pdf
FUSE 250A 1500V 3L PV BOLT-IN VE datasheet.pdf