AVX Corporation TAJP225M020RNJ
TAJP225M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJP225M020RNJ
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TAJP225M020RNJ.pdf
Availability of TAJP225M020RNJ
QUANTITY
TAJP225M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJP225M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJP225M020RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJP225M020RNJ
Related LinksTAJP225, TAJP225M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJP225M020RNJ Details Description
Related parts for TAJP225M020RNJ
MODULE PWR ENTRY W/SW SCREW-ON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP ARRAY 56PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
F3SJ-A0911P14 datasheet.pdf
KJB 13C 13#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf