AVX Corporation TAJP225M020RNJ
TAJP225M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJP225M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TAJP225M020RNJ.pdf
Availability of TAJP225M020RNJ
QUANTITY
TAJP225M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJP225M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJP225M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJP225M020RNJ
Related LinksTAJP225, TAJP225M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJP225M020RNJ Details Description
Related parts for TAJP225M020RNJ
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 17CKT datasheet.pdf