AVX Corporation TAJR106M002RNJ
TAJR106M002RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR106M002RNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 2.5V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR106M002RNJ.pdf
Availability of TAJR106M002RNJ
QUANTITY
TAJR106M002RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR106M002RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR106M002RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR106M002RNJ
Related LinksTAJR106, TAJR106M002RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR106M002RNJ Details Description
Related parts for TAJR106M002RNJ
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 3500K 80CRI datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN DMC 20POS datasheet.pdf