AVX Corporation TAJR106M006SNJ
TAJR106M006SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR106M006SNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR106M006SNJ.pdf
Availability of TAJR106M006SNJ
QUANTITY
TAJR106M006SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR106M006SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR106M006SNJ
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR106M006SNJ
Related LinksTAJR106, TAJR106M006SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR106M006SNJ Details Description
Related parts for TAJR106M006SNJ
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 3A W TABS datasheet.pdf
BLZP 5.08/09/90F SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf