AVX Corporation TAJR156M006RNJ
TAJR156M006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR156M006RNJ
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR156M006RNJ.pdf
Availability of TAJR156M006RNJ
QUANTITY
TAJR156M006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR156M006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR156M006RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR156M006RNJ
Related LinksTAJR156, TAJR156M006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR156M006RNJ Details Description
Related parts for TAJR156M006RNJ
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10MSOP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 15A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A2500R24A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.35X.75" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 30.0PF SMD datasheet.pdf