AVX Corporation TAJR225K006RNJ
TAJR225K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR225K006RNJ
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR225K006RNJ.pdf
Availability of TAJR225K006RNJ
QUANTITY
TAJR225K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR225K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR225K006RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR225K006RNJ
Related LinksTAJR225, TAJR225K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR225K006RNJ Details Description
Related parts for TAJR225K006RNJ
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ANT DISGUISE CELL 150-174MHZ BK datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
BCZ 3.81/04/90 SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 50POS datasheet.pdf
TRANSISTOR GAN 100W 1.2-2.0GHZ datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W DIN datasheet.pdf