AVX Corporation TAJR474K035RNJ
TAJR474K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR474K035RNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR474K035RNJ.pdf
Availability of TAJR474K035RNJ
QUANTITY
TAJR474K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR474K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR474K035RNJ
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)