AVX Corporation TAJR474M020SNJ
TAJR474M020SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR474M020SNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR474M020SNJ.pdf
Availability of TAJR474M020SNJ
QUANTITY
TAJR474M020SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR474M020SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR474M020SNJ
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR474M020SNJ
Related LinksTAJR474, TAJR474M020SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR474M020SNJ Details Description
Related parts for TAJR474M020SNJ
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH OP NONILLUM ALT RECTANGL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
8332-7 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf