AVX Corporation TAJR475K010RNJ
TAJR475K010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR475K010RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR475K010RNJ.pdf
Availability of TAJR475K010RNJ
QUANTITY
TAJR475K010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR475K010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR475K010RNJ
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR475K010RNJ
Related LinksTAJR475, TAJR475K010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR475K010RNJ Details Description
Related parts for TAJR475K010RNJ
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf