AVX Corporation TAJS105M016RNJ
TAJS105M016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS105M016RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS105M016RNJ.pdf
Availability of TAJS105M016RNJ
QUANTITY
TAJS105M016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS105M016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS105M016RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS105M016RNJ
Related LinksTAJS105, TAJS105M016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS105M016RNJ Details Description
Related parts for TAJS105M016RNJ
RES CHAS MNT 7.5 OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CES-SRG-BK-2ASI-LL datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 3.5W 8SOIC datasheet.pdf