AVX Corporation TAJS105M025RNJ
TAJS105M025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS105M025RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS105M025RNJ.pdf
Availability of TAJS105M025RNJ
QUANTITY
TAJS105M025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS105M025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS105M025RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS105M025RNJ
Related LinksTAJS105, TAJS105M025RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS105M025RNJ Details Description
Related parts for TAJS105M025RNJ
JUMPER-H2730TR/C2016G/X 4" datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPLE-RS232 18DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 8P+24S datasheet.pdf
Micropower DC.DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf