AVX Corporation TAJS475K006A
TAJS475K006A picture photo
Mfg. Part Number
TAJS475K006A
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
TAJS475K006A.pdf
Availability of TAJS475K006A
QUANTITY
TAJS475K006A Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS475K006A
Internal Part NumberEIS-TAJS475K006A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS475K006A
Related LinksTAJS47, TAJS475K006A Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS475K006A Details Description
Related parts for TAJS475K006A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf