AVX Corporation TAJS475K006RNJ
TAJS475K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS475K006RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
TAJS475K006RNJ.pdf
Availability of TAJS475K006RNJ
QUANTITY
TAJS475K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS475K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS475K006RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS475K006RNJ
Related LinksTAJS475, TAJS475K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS475K006RNJ Details Description
Related parts for TAJS475K006RNJ
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 12-10AWG 5/16 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 620 OHM 0606 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1A 125V WOG datasheet.pdf
A5E INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf