AVX Corporation TAJS475M010RNJ
TAJS475M010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS475M010RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS475M010RNJ.pdf
Availability of TAJS475M010RNJ
QUANTITY
TAJS475M010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS475M010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS475M010RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS475M010RNJ
Related LinksTAJS475, TAJS475M010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS475M010RNJ Details Description
Related parts for TAJS475M010RNJ
RES SMD 28.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT SPACER RND NYLON 1500PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
TOOL CRIMP datasheet.pdf
METAL FAN GUARD 176MM datasheet.pdf