AVX Corporation TAJT106K006HNJ
TAJT106K006HNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJT106K006HNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJT106K006HNJ.pdf
Availability of TAJT106K006HNJ
QUANTITY
TAJT106K006HNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJT106K006HNJ
Internal Part NumberEIS-TAJT106K006HNJ
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJT106K006HNJ
Related LinksTAJT106, TAJT106K006HNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJT106K006HNJ Details Description
Related parts for TAJT106K006HNJ
CONN ADAPT SMA JACK TO SMB JACK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 17.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
60706-32 ANVIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf